piątek, 19 kwietnia, 2024
08.06.15

II Świętokrzyski Rajd Seniorów - Bieliny 2015

artykuł i galeria na stronie Urzędu Miasta w Bielinach

W sobotę 30 maja na terenie Gminy Bieliny seniorzy oświaty z województwa świętokrzyskiego wzięli udział w zorganizowanym przez Oddział ZNP w Bielinach oraz Oddziałową Sekcję Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bielinach II Świętokrzyskim Rajdzie Seniorów Oświaty. W organizację rajdu włączył się również Świętokrzyski Okręg ZNP w Kielcach. Uczestnikami rajdu było 135 seniorów. Pomysłodawczynią  wspólnych wędrówek po Ziemi Świętokrzyskiej jest przewodnicząca Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Kielcach Marianna Szymkiewicz. Wędrówka rozpoczęła się przed Szkołą Podstawową w Hucie Starej, gdzie  wszystkich turystów - seniorów bardzo serdecznie powitała dyrektor placówki  Agata Dobrowolska.

Organizatorzy - prezes Oddziału ZNP w Bielinach Stanisław Borowiecki, przewodnicząca Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Bielinach Maria Skrzyńska i przewodnicząca Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Kielcach Marianna Szymkiewicz przedstawili grupy i określili cele trasy rajdowej.

Na wspólne przeżycie rajdowej wędrówki z emerytami przybyli: Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP w Kielcach Wanda Kołtunowicz, Wiceprezes Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego ZNP w Kielcach Stanisław Fidos, Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz, Przewodniczący Rady Gminy Bieliny Józef Gawęcki, z-ca przewodniczącego Rady Gminy Bieliny Leszek Bakalarz, kierownik Zespołu Obsługi Oświaty w Bielinach Barbara Cedro, pielęgniarka Małgorzata Kowalska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Hucie Starej Agata Dobrowolska, członek Zarządu Oddziału ZNP w Bielinach Grażyna Brożyna.

Przewodnikami grup rajdowych byli: członek sekcji, przewodnik świętokrzyski Katarzyna Wesołowska i z-ca prezesa Oddziału ZNP w Bielinach, przewodnik świętokrzyski Jan Sala. Chwile spędzone przy wspólnym ognisku uprzyjemniała nam Kapela Bielińska w składzie: solistka Agata Sałata oraz Jan Sepioło i Mieczysław Armuła.

Zaproszeni Goście skierowali do uczestników ciepłe słowa powitania z zapewnieniem, że uroki Gminy Bieliny na długo pozostaną w miłych wspomnieniach i nie żal będzie poniesionego trudu wędrówki turystycznym szlakiem. Życzyli wspaniałej wędrówki i wielu miłych wrażeń. Dla każdego uczestnika rajdu organizatorzy z Bielin przygotowali pakiety materiałów w skład których weszły: specjalnie przygotowany na rajd śpiewnik piosenek emeryckich, paszporty turystyczne, odznaki upamiętniające udział w rajdzie, wodę dla ochłody i coś na słodko. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Huty Starej na czele z przewodniczącą Marią Gawęcką zadbały, aby uczestnikom nie zabrakło sił na wędrówkę Szlakiem Paproci i poczęstowały każdego pajdą wiejskiego chleba ze smalcem. Do wspólnej wędrówki zaprosiła wszystkich przewodnicząca OSEiR ZNP w Bielinach Maria Skrzyńska słowami.

Podziwiając piękne krajobrazy jakie kryje Gmina Bieliny uczestnicy szli  uroczym szlakiem paproci wśród pól, kwitnących łąk i lasów. W najbardziej ciekawe zakątki Osady Średniowiecznej poprowadziła Czarownica Lilana. Była to okazja, aby poczuć magię średniowiecza i świętokrzyskich tradycji, spróbować podpłomyków i eliksiru przygotowanego przez zielarki, zobaczyć  pracę garncarza, cieśli, zielarki, kowala. Na Świętokrzyskiej Golgocie Wschodu składającej się z trzech stalowych krzyży z napisami : Katyń, Charków, Miednoje seniorzy złożyli wiązankę biało-czerwonych róż i zapalili znicze w hołdzie poległym na Ziemi Świętokrzyskiej. Wielką atrakcją było wejście na Galerię widokową na Gołoborze, gdzie za dużym rumowiskiem kamieni rozpościerał się piękny krajobraz świętokrzyski.

W przepięknej scenerii Rezerwatu Przyrody uczestnicy zeszli ze Świętego Krzyża pieszo, aby wspólnie spędzić czas przy ognisku i grillu.

Najserdeczniejsze słowa podziękowania za organizację rajdu, za panującą na terenie Gminy  Bieliny współpracę władzy lokalnej z Oddziałem ZNP   i Oddziałową  Sekcją Emerytów i Rencistów ZNP w Bielinach z życzeniami kontynuacji spotkań w atmosferze życzliwości i wzajemnego wspierania się przekazali  organizatorom Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP Wanda Kołtunowicz, Przewodnicząca OSEiR ZNP w Kielcach Marianna Szymkiewicz , Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz, Przewodniczący Rady Gminy Bieliny Józef Gawęcki i jego zastępca Leszek Bakalarz.

Prezes Oddziału ZNP w Sandomierzu Krystyna Socha  zaprosiła wszystkich obecnych na III Rajd Seniorów Oświaty, który odbędzie się w 2016 roku w tym mieście .