piątek, 22 listopada, 2024
20.03.12

Stanowisko Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego ZNP

 

Stanowisko Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie
pisma Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego skierowanego
do władz samorządowych w woj. świętokrzyskim.

Zarząd Okręgu Świętokrzyskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego z dużym zdziwieniem i niepokojem przyjmuje do wiadomości działania Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego w celu zmiany przepisów normujących obecny system edukacji "wraz z likwidacją ustawy Karta Nauczyciela".

Autorzy listu wszelkie bolączki finansowe gmin upatrują w Karcie Nauczyciela i z wielką determinacją dążą do zmian zapisów w tej ustawie.

My, działacze związkowi, uważamy, że zmiany w zapisach o finansowaniu oświaty są konieczne. Oświata publiczna prowadzona przez samorządy - to wspólne dobro całego społeczeństwa. Obowiązkiem państwa jest troska o zapewnienie odpowiednich środków na ten cel, o jej powszechną dostępność oraz wysoką jakość kształcenia. Jednakże coraz częstsze przykłady zamykania szkół lub przekazywania ich stowarzyszeniom i fundacjom są dowodem wyzbywania się odpowiedzialności za system oświaty gwarantujący każdemu konstytucyjne prawo do bezpłatnej nauki.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wielokrotnie w podejmowanych inicjatywach obywatelskich oraz w ogólnopolskich strajkach, protestach, pikietach i manifestacjach prezentował swój stosunek do problemów finansowania edukacji. Był przeciwny wdrażaniu błędnych reform oświatowych i obarczaniu samorządów dodatkowymi zadaniami bez zwiększania środków na ten cel. Zawsze opowiadał się za objęciem subwencją oświatową całej edukacji przedszkolnej.

Nie jesteśmy i nie chcemy być wrogami władz samorządowych. Widzimy i doceniamy wysiłek tych, które mimo szczupłości środków inwestują w edukację zachowując dotychczasowy stan sieci szkolnej, w rozwój bazy i dbają o wzrost wynagrodzeń pracowników oświaty.

Polska szkoła jako instytucja potrzebuje spokoju i stabilizacji. Nagonka i ciągłe ataki z wykorzystaniem wszystkich możliwych sposobów nie służą temu celowi.

W dyskusji nad oświatą brakuje troski o dziecko, o warunki pracy nauczyciela, o narastające problemy wychowawcze oraz o narzucanie na nauczycieli coraz to nowych zadań bez wnikliwej analizy możliwości ich realizacji.

Jesteśmy zwolennikami uporządkowania zasad finansowania zadań oświatowych, gdyż pozostawienie ich w obecnym kształcie grozi zapaścią finansową oraz obniżeniem jakości nauczania i wychowania.

Zdecydowanie nie godzimy się na likwidację Karty Nauczyciela. Dostrzegamy potrzebę rezygnacji z pewnych zapisów, które uległy dezaktualizacji, ale jako akt prawny służący budowie wysokiego poziomu edukacji i dający gwarancje centralnego regulowania przez państwo warunków pracy, niezależności i statusu nauczycieli, musi pozostać.

 

do pobrania:

Pismo Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego

Stanowisko Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego ZNP