- Muszę zacząć to spotkanie od słowa "przepraszam". Reprezentuję państwo polskie, które przez wiele ostatnich lat traktowało nauczycieli i nauczycielki, ludzi jednego z najważniejszych zawodów, w sposób niegodny - powiedział dzisiaj, 22 listopada 2024 r. premier Donald Tusk podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP.
Dziś reprezentuję całe państwo polskie, które jest Wam winne przeprosiny. Przepraszam za to, czego doświadczyliście podczas słynnego strajku i za reakcję tamtej władzy na Wasze postulaty i starania.
Obowiązkiem państwa jest utrzymać polską szkołę i zawód nauczyciela na jak najwyższym poziomie. To jest w interesie każdej polskiej rodziny.
To właśnie od jakości nauczania zależy to, czy my za kilka lat będziemy bezpieczni. Będziemy bezpieczni wtedy, kiedy będziemy silni, nowocześni i zjednoczeni.
Zawód nauczyciela nie może być opłacany niżej niż przeciętna płaca. To jest dla mnie oczywiste.
Zobowiązuje się dzisiaj, że przyspieszymy prace nad projektem obywatelskim. Nie będzie już żadnej zwłoki.
Przyszłość każdej polskiej rodziny zależy od tego, czy nauczyciele i nauczycielki będą mogli poświęcić się tej misji, bez strachu nie tylko o przeżycie miesiąca, ale też bez strachu przed agresją i niechęcią.
Odbudowę jedności narodowej musimy zacząć od empatii, sympatii i szacunku na samym początku naszej drogi, czyli w szkole. Wiem, że nikt tego lepiej nie zrobi niż polskie nauczycielki i nauczyciele. Tak jak robiliście to przez lata.
Dziękuję i jestem z Wami!
- Musimy odbudować prestiż zawodu nauczyciela nie dlatego, że mamy takie zadanie tylko dlatego, że wymaga tego interes RP. Nie będzie szkoły bez nauczycieli ? mówiła Barbara Nowacka Ministra Edukacji podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP.
- W Polsce mamy najlepszych specjalistów.
- Razem z premierem jesteśmy po rozmowach z ministrem finansów i wiem, że niektóre z rozwiązań będą wdrażane szybciej, na inne będziemy musieli poczekać.
- Wasz głos, głos przedstawicieli związków zawodowych, jest dla nas najważniejszy i stanowi fundament dalszych działań.
- Przygotowujemy zmiany w podstawach programowych. Przedmiot HiT zostanie zastąpiony przez edukację obywatelską. Wprowadzimy edukację zdrowotną, która jest niezwykle ważna i potrzebna dzieciom i młodzieży.
- Zamierzamy uporządkować przepisy dot. awansu zawodowego. Planujemy ujednolicenie praw emerytalnych nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, a także uporządkowanie przepisów dot. kwalifikacji zawodowych nauczyciela.
Barbara Nowacka zaprosiła na 12 grudnia na wspólne spotkanie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, by ?o najważniejszych działaniach i rozwiązaniach porozmawiać nie tylko na hasłach, ale i na konkretach?.
Dała do zrozumienia, że MEN przychylnie odnosi się do takich postulatów ZNP jak wprowadzenie nagrody jubileuszowej dla nauczycieli po 45 latach pracy.
- Ta nagroda wam się po prostu należy ? obiecała.
W Warszawie trwa 43. Krajowy Zjazd Delegatów ZN pod hasłem "Łączy nas edukacja!". Celem zjazdu jest podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności i przyjęcie strategii na kolejną kadencję oraz wybór nowych władz.
Sławomir Broniarz - dotychczasowy prezes Związku - 21 listopada 2024 r. został ponownie wybrany na szefa ZNP podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP.
Wiceprezesami ZG ZNP zostali wybrani:
Grzegorz Gruchlik
Aleksandra Jadwiga Rezler
Urszula Woźniak.
Gratulacje!
Ministerstwo Edukacji zachęca do udziału w ogólnopolskich konsultacjach społecznych wstępnego profilu absolwenta i absolwentki przedszkola i szkoły podstawowej!
Jakie elementy budują pożądaną współcześnie triadę: wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne? Czy posiadana przez absolwenta wiedza jest nadal najważniejszym elementem wymagań stawianych przed nim w polskiej szkole? A może bardziej będzie się liczyć umiejętność korzystania z posiadanej wiedzy dla dobra siebie i swojego otoczenia? Fundacja Stocznia właśnie rozpoczyna realizację procesu ogólnopolskich konsultacji społecznych wstępnego profilu absolwenta i absolwentki.
Aby umożliwić jak największej liczbie osób wypowiedzenie się na temat wstępnego profilu absolwenta i absolwentki w ramach konsultacji:
Konsultacje społeczne trwają od 27 września do 31 października.
Zapraszamy do rejestracji na spotkania stacjonarne, które odbędą się w 5 polskich miastach. Pierwsze z nich już 1 października w Warszawie.
Spotkania stacjonarne skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych profilem absolwenta i absolwentki.
Odbędzie się sześć stacjonarnych spotkań konsultacyjnych:
Zarejestruj się na wybrane spotkanie: formularz rejestracyjny
Spotkania konsultacyjne online są podzielone na grupy interesariuszy. Prosimy o wybranie odpowiedniej grupy, terminu i zapraszamy do rejestracji.
I termin - 4 października, piątek, godz. 12:00-14:30
(zgłoszenia przyjmujemy do 2 października)
II termin - 8 października, wtorek, godz. 12:00-14:30
(zgłoszenia przyjmujemy do 6 października)
I termin - 16 października, środa, godz. 17:00-19:30
(zgłoszenia przyjmujemy do 14 października)
II termin - 29 października, wtorek, godz. 17:00-19:30
(zgłoszenia przyjmujemy do 27 października)
Spotkanie odbędzie się 3 października, czwartek, godz. 16:30-18:30
(zgłoszenia przyjmujemy do 1 października).
I termin - 9 października, środa, godz. 16:00-18:30
(zgłoszenia przyjmujemy do 7 października)
II termin - 22 października, wtorek, godz. 16:00-18:30
(zgłoszenia przyjmujemy do 20 października)
Spotkanie odbędzie się 11 października, piątek, godz. 10:00-12:30
(zgłoszenia przyjmowane do 9 października)
I termin - 15 października, wtorek, godz. 17:30-20:00
(zgłoszenia przyjmowane do 13 października)
II termin - spotkanie dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ? 17 października, czwartek, godz. 18:00-20:30
(zgłoszenia przyjmowane do 15 października)
III termin - 23 października, środa, godz. 17:30-20:00
(zgłoszenia przyjmowane do 21 października)
Spotkanie odbędzie się 21 października, poniedziałek, godz. 13:00-15:30
(zgłoszenia przyjmowane do 17 października)
Spotkanie odbędzie się 24 października, czwartek, godz. 10:00-12:30
(zgłoszenia przyjmowane do 22 października)
Spotkanie odbędzie się 28 października, poniedziałek, godz. 14:30-17:00
(zgłoszenia przyjmowane do 24 października).